زندگی نامه

آشنایی اجمالی با نماینده ولی‌فقیه در استان چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد

حجت الاسلام‌والمسلمین محمدعلی نکونام

 

محمدعلی نکونام فرزند قنبرعلی متولد ۱۳۳۵ در شهرستان گلپایگان دیده به جهان گشود، وی در سال ۱۳۵۰ و در سن ۱۵ سالگی وارد حوزه علمیه گردید. چند ماه اولیه تحصیل را در مدرسه علمیه گلپایگان (مدرسه مرحوم حجه الاسلام ) گذراند و در همان سال به حوزه علمیه قم وارد شد و در مدرسه آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی به ادامه تحصیل پرداخت. پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در آن مدرسه ، لمعتین و رسائل و مکاسب و کفایتین را از محضر حضرات آیات ستوده و صلواتی و وجدایی فخر و تنی فضل بهره گرفت. خارج فقه و اصول را محضر حضرات آیات عظام مکارم شیرازی و فاضل لنکرانی و یکی دیگر از چهره‌های علمی تلمذ نمود و همزمان از مباحث تفسیری آیت‌الله جوادی آملی بهره گرفت.

در کنار تحصیل به فعالیت‌های تبلیغی در نقاط مختلف اشتغال داشت و به نشر معارف اسلام و ترویج و آموزش قرآن مشغول بوده است، تدریس در دانشگاه‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری و گلپایگان ازجمله فعالیت‌های چندین ساله ایشان می‌باشد.

در دوران هشت سال دفاع مقدس حضور مستمر در جبهه‌های جنوب و غرب و در کردستان از برنامه‌های ایشان بوده و در پشت جبهه از خدمت به مهاجرین جنگی به‌ویژه در استان لرستان بهره‌مند بوده و در خدمت رفاه و اشتغال آنان قرار داشت.

قبل از انقلاب نیز همزمان با تحصیل از مبارزه با رژیم ستم‌شاهی و همراهی با نهضت امام غافل نبود. در اجتماعات علیه رژیم پهلوی و در پخش اعلامیه‌های امام و دیگر مراجع فعال بود.

در ۱۷ خرداد ۱۳۵۴ در اجتماع بزرگ مدرسه فیضیه حضور داشت و دستگیر و زندانی شد. پس از مدتی زندانی بودن در قم و تهران و تحمل شکنجه آزاد و مجدداً در سال ۱۳۵۶ در گلپایگان دستگیر و پس از تحمل چند ماه زندانی در گلپایگان و اصفهان همزمان با اوج‌گیری مبارزات ملت ایران از زندان آزاد گردید.

پس از انقلاب هم، همزمان با تحصیل به فعالیت‌های دیگر ازجمله شکل دادن کمیته‌های انقلاب اطراف کرمان و تداوم بخشیدن به برنامه‌های آموزش قرآن در مناطق وسیعی از شهرهای گلباف و شهداد کرمان و کارهای فرهنگی در مناطق مختلف پرداخت.

سنگر امامت جمعه یکی از مراکزی بود که فعالیت‌های قابل‌توجهی در خدمت فرهنگی برای خود ثبت نمود.

امامت جمعه موقت در گلباف کرمان و در درود لرستان و امامت جمعه ثابت در شهر سامان و شهرستان گلپایگان و در حال حاضر در شهرستان شهرکرد بوده و هست که توفیق خدمتگزاری در آن‌ها را داشته و دارد. حدود ۳۰ سال سابقه خدمت در این سنگر در شهرهای فوق‌الذکر را دارد.

در همین سنگر بود که موفق شد طرحی فرهنگی ارائه نموده و خود شخصاً آن را به اجرا گذارد در قالب این طرح که سابقه ۲۶  ساله دارد و بنام (طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی جهت مبارزه با تهاجم فرهنگی) معروف شد، بسیاری مباحث فکری و اعتقادی و فرهنگی با حضور بزرگان حوزه و دانشگاه طرح و مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و بسیاری سؤالات و شبهات پاسخ داده شد. از این مجموعه کتب ارزشمندی به‌ویژه برای روحانیون و مبلغین می‌باشد که تا کنون ۳۳ جلد از آن به چاپ رسیده است و ۷ جلد دیگر هم در دست اقدام می باشد.

از ایشان جزوات و بیانیه‌ها و نوشته‌های بسیاری در موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی تکثیرشده و در اختیار مخاطبین قرارگرفته که بخشی از آن در یک جلد کتاب بنام (امام جمعه و سخن با قلم) چاپ‌شده است. همچنین ایشان در نقش معلم تراز انقلاب و رسالت یازده دلبند و در موضوع نفاق و موضوع نماز جمعه و برخی عناوین دیگر نوشته‌هایی دارند که به چاپ رسیده است.

ایشان اضافه بر نمایندگی از طرف مقام معظم رهبری از اکثر مراجع عظام تقلید هم نمایندگی و اجازه کتبی دارد تا جهت اخذ و تصرف در وجوهات شرعیه (خمس،زکات، نذورات ،کفارات و امثال آن) و تصدی امور حسبیه به وظائف شرعیه عمل نماید.

ایشان پس از یک دوره ۶ ساله که در سامان آغازگر دوره طرح تقویت مبانی اعتقادی بود و ۵ سال اجرایی گردید با حکم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور به گلپایگان زادگاه خودش منتقل شد و در یک دوره ۱۴ ساله در این شهرستان منشأ خدماتی گردید  از جمله زمینه‌ساز وحدت و یکپارچگی مردم در این خطه از میهن اسلامی گردید، به‌گونه‌ای که اختلافات ویرانگر و مشمئزکننده‌ای که نگرانی همگانی و عقب‌ماندگی شهرستان را در پی داشت بحمدالله تا حدود زیادی کاهش یافت و مردم خوب و مؤمن و متدین و انقلابی شهرستان در یک صف قرارگرفته و همگی اعتصام به حبل‌الله را پیشه کردند.

این وحدت و همدلی رشد چشمگیر شهرستان را در این سال‌ها در پی داشته است. موقعیت ساخت‌وساز و سرمایه‌گذاری و ایجاد کارخانجات صنعتی و تولیدی به لطف پروردگار به وجود آمد و زمینه اشتغال جمع کثیری فراهم گردید هم‌اکنون نیز فضای همدلی و صمیمیت باقوت بر شهرستان حاکم است و مسئولین تلاشگر در این فضای مناسب به خدمتگذاری و تلاشگری برای رشد هرچه بیشتر شهرستان مشغول‌اند.

حرکات و برنامه‌های فرهنگی هم بحمدالله در آن شهرستان تأثیر بسیار عمیق و ارزشمندی گذاشت و همگان را در یک صف واحد و فعال و متحرک به سوی تثبیت نظام اسلامی و تحکیم پایه‌های ایمانی و اعتقادی قرارداد.

در ماه رمضان ۱۴۳۲ مطابق با شهریور ۱۳۹۰ از سوی مقام معظم و معزز رهبری دامت برکاته به نمایندگی حضرت ایشان در استان چهارمحال و بختیاری و امامت جمعه شهرکرد منصوب گردید. در این استان هم اضافه بر تداوم بخشیدن به برنامه‌های طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبهه زدایی دینی، در عرصه‌های سیاسی و فرهنگی و خدماتی و به ویژه خدمت به مناطق محروم استان گام‌های مفیدی برداشته که ان‌شاءالله در آینده آثار آن مشهود و محسوس خواهد شد.

ایشان در همراه نمودن همگانی مردم با انقلاب و ایجاد وحدت در استان سهم وافری ایفا نموده و همچنان ادامه دارد. همچنین ایشان با تواضع و فروتنی همیشگی خود و با ساده زیستی و مردم‌داری تلاش داشته و دارد تا سرباز مؤثری در نظام جمهوری اسلامی باشد.

تمامی حقوق این وبسایت متعلق به دفتر نماینده ولی فقیه در استان چهارمحال‌وبختیاری و امام جمعه شهرکرد می باشد.